Unitree — Net marj daralması
Unitree’nin üçüncü çeyrek geliri yıllık bazda %70 arttı ama net kâr %17 geriledi ve beklentinin %48 altında kaldı. Hisse, 2027 tahmini satışlarının 67 katında işlem görüyor, benzer şirketlerin ortalaması ise 14 kat.
NAND flash, elektrik kesildiğinde de veriyi koruyan, hücrelerin seri dizilerle bağlandığı kalıcı bir yarı iletken bellek türüdür. SSD’lerin, telefon depolamasının ve bellek kartlarının temel bileşenidir.
NAND flash (Not AND flash, NAND tipi flash bellek), elektrik kesildiğinde de veriyi koruyan ve hücreleri seri diziler hâlinde bağlanmış bir yarı iletken bellek türüdür. Akıllı telefonların depolama alanı, dizüstü bilgisayarlardaki ve veri merkezlerindeki SSD’ler, USB bellekler ve hafıza kartları NAND flash ile yapılır. Bit başına maliyeti düşük olduğu için dünyadaki dijital verinin büyük kısmı ya NAND’da ya da sabit disklerde durur. Ürün standart ve döngüseldir, fiyatı arz ile talebe göre sert dalgalanır. Dragonomi yazılarında NAND, 2025 sonunda başlayan bellek kıtlığı, Samsung, SK hynix, Kioxia, Micron ve SanDisk’in rekor sonuçları, kurumsal SSD talebi ve yapay zekâ sunucularının depolama ihtiyacı bağlamında sık geçer.
| Künye | |
|---|---|
| Açılım | NAND (Not AND) mantık kapısı düzenindeki flash bellek |
| Türkçe karşılık | NAND flash bellek, kalıcı bellek, flash depolama |
| Kullanım alanı | SSD (kişisel bilgisayar ve veri merkezi), akıllı telefon depolaması (UFS), otomotiv, hafıza kartı ve USB bellek |
| Başlıca üreticiler | Samsung, SK hynix (Solidigm dahil), Kioxia, Micron, SanDisk, YMTC |
| Geliştiren | Toshiba (Fujio Masuoka ekibi), NAND tasarımı 1987’de tanıtıldı |
| Güncel nesil | SK hynix 321 katman, Samsung 286 katman (V9), Kioxia 218 katman (BiCS8), 400 katman sınıfı yolda |
NAND flash’ın yapı taşı, elektrik yükünü yalıtılmış bir katmanda hapseden özel bir transistördür. Eski tasarımlarda bu katman iletken bir "yüzer kapı" (floating gate) idi. Güncel üretimin büyük kısmında ise yük, silisyum nitrür gibi yalıtkan bir tuzak katmanında tutulur. Bu ikinci yaklaşıma yük tuzaklı hücre (charge trap flash, CTF) denir. Yüksek gerilimle elektronlar ince bir oksit tabakasını tünelleyip bu katmana geçer. Hapsedilen yük transistörün eşik gerilimini değiştirir, okuma devresi bu gerilimi ölçerek hücrenin değerini belirler. Yük elektrik kesildiğinde de yerinde kaldığı için NAND kalıcı (non-volatile) bir bellektir. DRAM ise yükü bir kondansatörde tutar, yük sızdığı için sürekli tazelenmesi gerekir ve elektrik gidince veri kaybolur.
Adı, hücrelerin bağlanış biçiminden gelir. NAND’da hücreler bir zincir gibi uç uca, yani seri dizilir. Bu dizilere dizi (string) denir. Seri bağlantı her hücreye ayrı kontak gerektirmediği için aynı alana çok daha fazla hücre sığar. Bedeli rastgele erişimdir, tek hücreyi okumak için dizideki diğer hücrelerin de iletime geçirilmesi gerekir. Bu yüzden NAND bayt bayt değil, sayfa sayfa okunur ve yazılır.
NAND’ın iç düzeni üç birimle anlaşılır. En küçük okuma ve yazma birimi sayfadır (page). Sayfalar bir araya gelerek blok (block) oluşturur. Silme işlemi ise yalnızca blok düzeyinde yapılabilir. NAND’da bir sayfanın üzerine doğrudan yeniden yazılamaz. Önce bloğun tamamı silinmeli, sonra sayfalar yeniden programlanmalıdır. Her program ve silme turu hücredeki oksit tabakasını biraz yıpratır. Bir hücrenin dayanabildiği tur sayısına P/E döngüsü (program/erase cycle) denir ve hücre türüne göre çok farklıdır.
Bu kısıtlar nedeniyle çıplak NAND tek başına kullanılmaz. Önünde bir denetleyici (controller) çipi durur. Denetleyicinin yazılımına FTL (Flash Translation Layer, flash çeviri katmanı) denir. FTL, işletim sisteminin gördüğü mantıksal adresleri NAND’daki fiziksel sayfalara eşler. Yeni veri hep boş bir sayfaya yazılır, eski sayfa "geçersiz" sayılır. Geçersiz sayfalar biriktikçe denetleyici geçerli verileri başka bloğa taşıyıp eski bloğu siler, buna çöp toplama (garbage collection) denir. Yazmaları bütün bloklara yayıp erken yıpranmayı önlemeye aşınma dengeleme (wear leveling) denir. Taşımaların kullanıcının yazdığından fazla fiziksel yazma doğurmasına yazma çoğalması (write amplification) denir. Üreticiler bunu azaltmak için kullanıcıya gösterilmeyen yedek alan bırakır (over-provisioning) ve hata düzeltme kodları (ECC) çalıştırır.
Bellek hiyerarşisinde NAND, DRAM’in altında, sabit diskin (HDD) üstünde durur. DRAM’den çok daha yavaş ama bit başına çok daha ucuzdur. Hareketli parçası olmadığı için rastgele erişimde HDD’den kat kat hızlıdır, HDD’nin üstünlüğü terabayt başına düşük maliyettir.
Flash belleği Toshiba’da Fujio Masuoka ve ekibi geliştirdi. NAND tasarımı 1987’de tanıtıldı. NAND önce dijital fotoğraf makinelerine ve MP3 çalarlara, ardından akıllı telefonlara girdi. Toshiba’nın bellek işi 2019’dan beri Kioxia adını taşıyor. Kioxia, wafer’larının büyük kısmını Japonya’daki Yokkaichi ve Kitakami fabrikalarında SanDisk ile ortak girişim (JV) olarak üretiyor. SanDisk 2025’te Western Digital’den ayrılıp ayrı bir şirket olarak borsaya geldi.
İlk yirmi yılda NAND ölçeklemesi DRAM ve mantık çiplerindeki gibi yatay ilerledi. Hücreler küçültüldü, aynı wafer alanına daha fazla bit sığdırıldı. Bu yol 2010’ların ortasında 15 nm sınıfında tıkandı. Hücrelerde yalnızca birkaç düzine elektron kalıyordu ve komşu hücreler birbirini etkilemeye başladı. Çözüm, hücreleri yatay değil dikey dizmekti. Samsung 2013’te ilk 3D NAND ürününü (Samsung’un adlandırmasıyla V-NAND) seri üretime aldı.
3D NAND’da dizi artık yatay değil, dikey bir kanal boyunca uzanır. Üretici wafer üzerine yalıtkan ve iletken malzemeyi katman katman biriktirir, sonra yığını boydan boya geçen derin kanal delikleri açıp duvarlarını tuzak katmanı ve kanal malzemesiyle kaplar. Her iletken katman bir kelime hattı (word line) olur, yani her katman dizide bir hücre demektir. Katman sayısı arttıkça aynı alanda daha fazla bit üretilir. Bu yüzden NAND’da kuşaklar nanometreyle değil katman sayısıyla anılır. Mantık çiplerindeki proses düğümü etiketinin NAND’daki karşılığı katman sayısıdır.
TrendForce’un 12 Haziran 2026 tarihli derlemesine göre Samsung’un 286 katmanlı 9. nesil V-NAND’ı Nisan 2024’te seri üretime girdi ve Haziran 2026 itibarıyla şirketin en ileri ticari NAND’ı olmayı sürdürüyor. Kioxia’nın 218 katmanlı 8. nesil BiCS’i 2023’te geliştirildi. SK hynix’in 321 katmanlı ürünü ise kamuoyuna açık bilgiye göre seri üretimdeki en yüksek katman sayısıdır. Katmanlar genellikle iki ya da daha fazla yığının üst üste eklenmesiyle elde edilir, buna dizi istifleme (string stacking) denir.
Katman sayısı tek başına başarı ölçüsü değildir. Her yeni katman, biriktirme ve aşındırma adımlarını artırır, delik derinleştikçe hata riski büyür ve üretim verimi düşebilir. Yani katman artışı bit başına maliyeti düşürmek için yapılır, ama bunun karşılığında ekipman ve temiz oda yükü artar. Bu takas aşağıda, katman yarışının mühendisliği bölümünde sayılarla ele alınıyor.
Bir NAND hücresi, içindeki yük miktarına göre birden fazla bit tutabilir. Hücre tek bit tutuyorsa iki eşik gerilimi düzeyi ayırt edilir. İki bit için dört, üç bit için sekiz, dört bit için on altı düzey gerekir. Düzeyler aynı gerilim aralığına sığdığı için aralarındaki pay daraldıkça okuma zorlaşır, yazma yavaşlar ve hücre erken yıpranır.
| Hücre türü | Hücre başına bit | Ayırt edilen düzey | Tipik kullanım |
|---|---|---|---|
| SLC (Single-Level Cell) | 1 | 2 | Endüstriyel ve gömülü sistemler, SSD’lerde hızlı önbellek |
| MLC (Multi-Level Cell) | 2 | 4 | Eski kurumsal SSD’ler, endüstriyel ve otomotiv ürünleri |
| TLC (Triple-Level Cell) | 3 | 8 | Telefon, kişisel bilgisayar ve kurumsal SSD’lerin ana akımı |
| QLC (Quad-Level Cell) | 4 | 16 | Yüksek kapasiteli kurumsal SSD’ler, okuma ağırlıklı depolama |
SLC en hızlı ve en dayanıklı türdür ama aynı hücre alanından en az biti üretir. QLC ise aynı alandan SLC’nin dört katı bit çıkarır, bedeli düşük yazma hızı ve kısa ömürdür. Bu yüzden hücre başına bit sayısı arttıkça maliyet düşer, dayanıklılık azalır. Güncel SSD’ler hücrelerin bir kısmını geçici olarak SLC gibi çalıştırıp gelen veriyi önce bu hızlı alana yazar, buna SLC önbelleği denir.
NOR flash da flash bellek ailesindendir, ama hücreleri seri değil paralel bağlanır. Bu yüzden NOR her adresi bayt düzeyinde ve hızlı okuyabilir. İşlemci NOR’daki programı kopyalamadan doğrudan çalıştırabilir (execute-in-place). Bedeli yoğunluktur, NOR yongaları küçük kapasitelidir ve bit başına pahalıdır. NOR genellikle açılış kodunu ve gömülü yazılımı (firmware) tutar, otomobil elektronik kontrol üniteleri, endüstriyel cihazlar ve ağ ekipmanları başlıca kullanıcılarıdır. Kısacası NAND veriyi, NOR cihazı çalıştıran küçük kodu saklar. NOR pazarında ana oyuncular Samsung ve SK hynix gibi büyük bellek üreticileri değil, GigaDevice (Çin’deki adıyla ZhaoYi Innovation), Winbond ve Macronix gibi niş bellek şirketleridir.
SSD (Solid State Drive, katı hal sürücüsü), NAND yongalarını, bir denetleyiciyi ve çoğu zaman bir miktar DRAM önbelleğini tek bir kartta toplayan depolama aygıtıdır. Denetleyici FTL’yi, çöp toplamayı ve hata düzeltmeyi yürütür, sürücünün hızını ve ömrünü büyük ölçüde belirler. Bazı üreticiler denetleyiciyi kendisi tasarlar, diğerleri Phison gibi bağımsız şirketlerden alır. Eski SATA arayüzünün yerini 2026’da PCIe üzerinde çalışan NVMe protokolü almıştır. PCIe’nin her yeni nesli kanal başına aktarım hızını ikiye katlar, bu da SSD’nin bant genişliği sınırını yükseltir. Akıllı telefonlarda aynı işi UFS (Universal Flash Storage) ya da daha eski eMMC standardındaki gömülü paketler görür.
Kurumsal SSD (enterprise SSD, eSSD), sunucu ve veri merkezlerine yönelik SSD sınıfıdır. Kişisel bilgisayar SSD’lerinden (client SSD) birkaç açıdan ayrılır. Daha yüksek yazma dayanıklılığı, kondansatörlü güç kaybı koruması ve yük altında tutarlı gecikme sunar, U.2, E1.S ve E3.S gibi sunucu biçimlerinde üretilir. Asıl fark satış sürecindedir. Bir hiper ölçekleyici, yani Amazon, Microsoft, Google veya Meta gibi büyük bir bulut şirketi, yeni bir sürücüyü uzun testlerden geçirmeden filosuna almaz. Bu ürün doğrulama süreci kurumsal SSD pazarına giriş engeli yaratır.
Veri merkezlerinde SSD ile HDD farklı işler görür. Sık erişilen "sıcak" veri, veritabanları ve yapay zekâ modellerinin çalışma verisi SSD’de durur. Seyrek erişilen büyük arşiv verisi ise yakın çevrim içi (nearline) HDD’lerde tutulur. Bu ayrım onlarca yıldır terabayt başına maliyete dayandı, 2025-2026 döngüsünde ise çizgi arz kıtlığıyla yer değiştirmeye başladı.
NAND pazarı birkaç büyük üreticinin elinde toplanır. TrendForce’un 25 Mayıs 2026’da yayımladığı 2026 ilk çeyrek sıralamasına göre ilk beş markanın toplam NAND geliri 38,9 milyar doların üzerine çıktı ve bir önceki çeyreğe göre %83,7 arttı. Samsung %31,6 payla liderliğini korudu, payı önceki çeyrekte %28 düzeyindeydi.
| Şirket (2026 1. çeyrek) | NAND geliri (TrendForce) | NAND payı (TrendForce) | Gelir payı (Counterpoint) | Kurumsal SSD geliri (TrendForce) |
|---|---|---|---|---|
| Samsung | $13,51 milyar | %31,6 | %29 | $7,05 milyar |
| SK grubu (Solidigm dahil) | ~$7,53 milyar | %17,6 | %18 (SK hynix) | $4,64 milyar |
| Kioxia | $5,96 milyar | %13,9 | %14 | ~$2,22 milyar |
| Micron | $5,95 milyar | %13,9 | %13 | ~$3,09 milyar |
| SanDisk | $5,95 milyar | %13,9 | %13 | ~$1,47 milyar |
| YMTC | Sıralamada yok | Sıralamada yok | %13 | Sıralamada yok |
Üreticilerin yapıları birbirinden farklıdır. Samsung ve SK hynix hem DRAM hem NAND üretir. SK hynix’in NAND işinin bir kısmı, Intel’in eski NAND birimi olan ve ABD merkezli Solidigm çatısı altındadır. Micron’un gelirinde DRAM ağır basar. Şirketin kendi ifadesiyle gelir karışımı %75-80 DRAM ve %20-25 NAND’dır. 28 Mayıs 2026’da biten mali üçüncü çeyrekte NAND geliri yaklaşık 9,94 milyar dolarla toplam 41,46 milyar dolarlık gelirin %24’ünü oluşturdu. Kioxia ile SanDisk fabrikalarını paylaşır. Zincirin geri kalanındaki ekipman, denetleyici ve modül şirketleri yarı iletken değer zinciri maddesinde anlatılıyor.
Counterpoint Research’ün Haziran 2026 başındaki tablosuna göre 2026 ilk çeyreğinde gelir payları Samsung %29, SK hynix %18, Kioxia %14, Micron %13, SanDisk %13 ve YMTC %13 oldu. Counterpoint, NAND pazarının bu çeyrekte yaklaşık %90 büyüdüğünü tahmin ediyor. Yuvarlanmış payların toplamı %100 ediyor, yani tabloda ayrı bir "diğer" kalemi görünmüyor. İki kurumun asıl farkı Samsung’u nasıl ölçtükleri değil, paydadır.
Samsung’un 13,51 milyar dolarlık gelirinin TrendForce’ta %31,6’ya karşılık gelmesi, kurumun pazar toplamını yaklaşık 42,8 milyar dolar aldığını ima eder (13,51 / 0,316). Counterpoint’in aynı çeyrek için verdiği pazar toplamı ise yaklaşık 46 milyar dolardır. %13 pay bu toplamda YMTC için yaklaşık 6,0 milyar dolar eder. Yani Counterpoint’in pazarı yaklaşık 3 milyar dolar daha büyüktür ve YMTC’yi tam bir rakip olarak sayar, TrendForce’un ilk beş tablosu ise YMTC’yi listelemez. Kamuya açık sayfalar YMTC gelirinin marka geliri mi wafer ve modül satışı mı olduğunu, ortak fabrika çıktısının nasıl bölündüğünü ya da Counterpoint’in "SK hynix" satırının Solidigm’i kapsayıp kapsamadığını açıklamaz. Yöntem ücretli raporlarda durduğu için iki kurum arasındaki 1-2 puanlık fark tek başına bir bilgi taşımaz.
İkinci tuzak takvimdir. TrendForce tablosunda Kioxia ile Micron ve SanDisk arasındaki fark 10 milyon dolardır, bu da tahmin hatasının içinde kalır. SanDisk için verilen 5,95 milyar dolar, şirketin 3 Nisan 2026’da biten mali çeyrekteki toplam gelirine eşittir. Micron’un 5,95 milyar doları ise Micron’un hiçbir raporlama dönemine denk gelmez. Micron’un Mart-Mayıs çeyreğindeki NAND geliri 9,94 milyar dolardı ve önceki çeyreğe göre %99 artmıştı, bu da Aralık-Şubat çeyreği için yaklaşık 5,0 milyar dolar eder (9,94 / 1,99). TrendForce’un takvim çeyreği rakamı bu ikisinin arasında, Mayıs’ta biten bir mali çeyrekten yeniden zamanlanmış bir tahmindir. Tabloda bir segment geliri ile bir şirket toplamı yan yana durur.
2025 sonunda başlayan NAND yükselişi, önceki döngülerden farklı olarak hacimle değil fiyatla ilerliyor. TrendForce’un serisinde ilk beş üreticinin toplam geliri 2025 son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yaklaşık %24, 2026 ilk çeyreğinde %83,7 arttı. Çeyreklik büyüme hızı üç buçuk katına çıktı.
Kioxia’nın Ocak-Mart 2026 geliri 1.002,9 milyar yen ile bir önceki çeyreğe göre %84,5 arttı, net kârı 407,7 milyar yen oldu. Blocks & Files’ın aktardığı şirket açıklamasına göre artış "esas olarak" ortalama satış fiyatındaki (ASP) yükselişten geldi ve azalan bit sevkiyatıyla kısmen dengelendi. Kioxia ve SanDisk’in 29 Eylül 2025 tarihli açıklamasına göre Kitakami’deki Fab2’nin anlamlı hacmi ancak 2026 ilk yarısında bekleniyordu, bu da bit tarafındaki zayıflığın bir takvim nedenidir. Micron’da tablo daha keskindir. Şirketin 24 Haziran 2026’daki telekonferansına göre mali üçüncü çeyrekte NAND geliri yıllık %361 arttı. Bit sevkiyatı çeyreklik bazda %5 dolayında büyürken NAND ASP’si %85 dolayında yükseldi. SanDisk’in brüt marjı 3 Nisan 2026’da biten çeyrekte %78,4’e çıktı, bir yıl önce %22,5 idi. Üretim maliyeti büyük ölçüde sabit olduğu için fiyattaki artış neredeyse doğrudan brüt kâra geçer. Mekanizma tersine de çalışır, bu yüzden zirve kâr üzerinden yapılan değerleme yanıltıcıdır ve döngü ortası değerleme yaklaşımı bu sorunu çözmek için kullanılır.
Klasik döngüde yüksek fiyat birkaç çeyrekte yeni arz getirir, 2026’da bu olmuyor. TrendForce 25 Mayıs 2026’da büyük üreticilerin 2026’da "neredeyse hiç yeni üretim kapasitesi eklemeyeceğini" yazdı. Blocks & Files’ın 20 Ocak 2026’da aktardığı Omdia tahminlerine göre Samsung’un NAND wafer başlangıçları 2025’teki 4,9 milyondan 2026’da 4,68 milyona, SK hynix’inki 1,9 milyondan 1,7 milyona iniyor. Düğüm geçişleri de hatları geçici olarak durdurur. Micron 24 Haziran 2026’da sektörde temiz oda alanının NAND’dan DRAM’e aktarıldığını söyledi. HBM ve sunucu DRAM’i daha yüksek marj getirdiği için NAND kıtlığı kısmen DRAM ekonomisinin sonucudur. Micron’un Singapur’daki yeni NAND temiz odasının 2028 ikinci yarısından önce katkı vermesi beklenmiyor. Dragonomi’nin Kasım 2025’te aktardığı Citi notuna göre SK hynix NAND stokunu 2025 üçüncü çeyreği sonunda 4-5 haftaya indirmişti ve 2026’da sıfır stok hedefliyordu. Tampon olmadığında küçük bir talep kayması büyük fiyat hareketi yaratır.
Bit büyümesi tahminleri dikkatle okunmalıdır. Micron 2026 takvim yılında sektörün NAND bit sevkiyatının yaklaşık %20 büyümesini bekliyor. Kioxia ise Kasım 2025’te 2026 için arz kısıtları altında bit büyümesini rakam vermeden "yüksek iki haneli" diye tanımlamıştı. İki görüş yedi ay arayla verildi ve Kioxia aralık açıklamadı, bu yüzden aralarındaki farkın büyüklüğü bu ifadelerden çıkarılamaz.
Katman yarışı 2026’da yavaşladı. TrendForce’un 12 Haziran 2026’da The Elec, ET News ve Nikkei’ye dayanarak derlediği yol haritasına göre Samsung’un 400 katman sınıfındaki V10’u için seri üretim 2026 ikinci yarısına planlanmıştı, ama ekipman siparişleri Mayıs itibarıyla "henüz ciddi biçimde verilmemişti". SK hynix, üretim karmaşıklığı nedeniyle önceki 400 katman hedefini geri çekip 375 katmanlı NAND’ı 2026 sonuna kadar seri üretime almayı hedefliyor. Kioxia’nın 332 katmanlı BiCS10’u için numuneler 2026 yazına planlanıyor.
Bir neslin değeri katman başlığıyla değil, milimetre kare silikon başına bit yoğunluğuyla ölçülür. TechInsights’ın Ocak 2023’te yayımlanan yonga ölçümlerine göre 176 katmanlı 512 Gb TLC yongalarda yoğunluk Samsung’da milimetre kare başına 10,87 gigabit, SK hynix’te 11,01, Micron’da 10,27 gigabitti. YMTC’nin 232 katmanlı 1 Tb yongası 68,15 milimetre karede 15,03 gigabite ulaştı. Micron’un 232 katmanı için 14,60, SK hynix’in 238 katmanı için 14,75 değeri veriliyordu. YMTC’nin 232 katmanı, Micron’un 176 katmanından silikon alanı başına yaklaşık %46 daha fazla bit üretiyordu (15,03 / 10,27). Bu ölçümlerde bir nesil adımı %40-46 daha fazla bit demektir, ama kazanç ancak verim ve wafer başlangıçları korunursa pazar payına dönüşür.
Katman sayısında 321 ile önde olan SK hynix’in gelirde Samsung’un gerisinde, 218 katmanlı Kioxia’nın ise Micron ile aynı yerde durması bu yüzdendir. TechInsights’ın SK hynix 321 katman prototipine ilişkin analizine göre ürün, 176 katmandaki iki yığın ve tek tıkaç yerine üç yığın ve üç tıkaçlı bir süreçle yapılıyor. Üründe yaklaşık 345 kelime hattı bulunuyor. TechInsights üç tıkaçlı süreci maliyet açısından makul buluyor, çünkü her biriktirme turu daha düşük en-boy oranıyla çalışır ve verim daha iyi olur. Bedeli, her ek tıkacın bir biriktirme, aşındırma ve doldurma döngüsü eklemesi, yani wafer başına süreç adımının bit yoğunluğundan hızlı artmasıdır. Hiçbir üretici düğüm başına wafer maliyetini yayımlamadığı için gigabayt başına maliyet iddiaları üçüncü tarafların modelleridir.
400 katmanda en zor adım, kanal deliklerinin tepeden dibe aynı çapta açılmasıdır. Bu aşındırma adımı için TrendForce’a göre Samsung V10’da kriyojenik aşındırma (cryo etch, çok düşük sıcaklıkta aşındırma) kullanmayı bekliyor ve ekipman seçimi son aşamada. Lam Research Temmuz 2024’te tanıttığı Cryo 3.0’ı 1.000 katmanlı 3D NAND’a hazırlık olarak konumluyor.
Katmanlar inceldikçe tungsten kelime hatlarının direnci sorun oldu. TrendForce’a göre SK hynix 375 katmanlı üründe kelime hattı metal kapılarının bir kısmını molibdene geçiriyor, Samsung ise molibdeni 286 katmanlı V9 ile metal bağlantılarda kullanmaya başladı. Oda sıcaklığında katı olan molibden öncülleri, biriktirme ekipmanı ve öncül tedarikçileri için ayrı bir talep kalemidir.
Bir NAND yongası, bellek dizisi (array) ile onu yöneten CMOS çevre devresinden oluşur. Yeni yöntemde ikisi aynı wafer yerine ayrı wafer’larda üretilip yüz yüze bağlanır. YMTC’nin Xtacking’i bu bağlamanın ilk ticari uygulamasıydı. Kioxia ve SanDisk 218 katmanlı BiCS8’den beri CBA (CMOS directly Bonded to Array) yöntemini kullanıyor, Samsung da V10’da wafer’dan wafer’a bağlamayı planlıyor. CMOS wafer’ı bellek sürecinden bağımsız ve daha hızlı bir düğümde üretilebildiği için hız ve yoğunluk kazancının önemli bir kısmı bu ayrımdan gelir. YMTC’nin 2023’teki yoğunluk üstünlüğü de bu mimariyle elde edildi.
Katman geçişi WFE (wafer fabrikası ekipmanı) harcamasına bağlıdır. Lam Research 22 Nisan 2026’da NAND’ın 200 katman üzerine dönüşümü için yaklaşık 40 milyar dolarlık WFE gerektiğini ve bunun büyük kısmının 2027 sonundan önceye "öne çekildiğini" söyledi. Lam, Ocak 2026’da, satılan her 2-3 milyon hızlandırıcının NAND bit talebini yaklaşık 1 puan artırdığını da belirtmişti. Bu, hesaplama gücü yatırımını NAND talebine bağlayan nadir bir duyarlılık rakamıdır. Morgan Stanley 18 Mayıs 2026’da 2027’de NAND sistem harcamalarında %59 büyüme öngördü, bu da NAND WFE’sini 2021 zirvesinin üzerine taşır. Bu harcamanın çoğu yeni kapasite değil düğüm geçişidir, bu yüzden siparişler hızla artarken bit arzı büyümesi sınırlı kalabilir.
TrendForce’un Haziran 2026 sıralamasına göre ilk beş kurumsal SSD markasının geliri 2026 ilk takvim çeyreğinde %86,1 artışla 18,46 milyar dolarlık rekora çıktı. Micron kapasitesini akıllı telefon ve kanal pazarlarından kurumsal SSD’ye kaydırdı. Micron’un kendi verisine göre veri merkezi SSD geliri Mart-Mayıs 2026 mali çeyreğinde 5 milyar doları aşarak iki katından fazlasına çıktı, bu rakam TrendForce’un takvim çeyreğinden farklı bir dönemi kapsar. Kurumsal SSD geliri ilk beş NAND gelirinin yaklaşık yarısıdır, ama denetleyici ve modül katma değerini içerdiği için NAND gelirinin alt kümesi değildir.
Yüksek kapasiteli kurumsal QLC sürücüleri en ileri katman sayısıyla değil, bit başına daha ucuz eski düğümlerle üretiliyor. TrendForce’a göre Samsung’un kurumsal QLC ürünleri 176 katman üzerinde ve şirket 236 katmana geçiyor, Solidigm 240 katmanlı QLC’ye ilerliyor. Micron 245 TB’lık QLC SSD sevkiyatına başladı ve G9 tabanlı PCIe 6. nesil SSD’si yüksek hacimli üretimde.
Hiper ölçekleyici doğrulamasının süresi kamuya açıklanmaz, etkisi yalnızca pay kaymalarında görünür. TrendForce’un 11 Aralık 2024 tarihli sıralamasına göre Micron’un siparişlerinin bir kısmı, şirketin henüz birkaç müşteriyle doğrulamasını sürdürdüğü 60 TB’lık sürücülere kaydı ve kurum bunun 2024 son çeyreğinde gelir büyümesini baskılayabileceğini yazdı. 2022 son çeyreğinde ise SK grubunun (Solidigm) kurumsal SSD payı, Çin talebindeki zayıflık ve geciken yeni ürün lansmanları nedeniyle %19,0’a geriledi. Bu risk ancak "müşteri doğrulaması sürüyor" ifadesi ve sonraki pay değişimiyle görülebilir.
Güvenilirlik tarafında da sezgiye ters bir nokta var. HPE müşteri uyarılarına göre 2019’da bazı SAS kurumsal SSD’ler 32.768 çalışma saatinde, 2020’de başka bir grup 40.000 saatte kurtarılamaz veriyle arızalandı ve düzeltme firmware güncellemesiyle geldi. Kamuya açık en iyi belgelenmiş büyük ölçekli kurumsal SSD veri kayıpları, NAND hücresinin yıpranmasından değil sayaç taşması türünden denetleyici yazılımı hatalarından geldi. QLC dayanıklılık tartışmasında denetleyici yazılımı en az hücre türü kadar önemlidir.
QLC’nin veri merkezine girişini HDD kıtlığı hızlandırdı. TrendForce 15 Eylül 2025’te yakın çevrim içi HDD teslim sürelerinin birkaç haftadan 52 haftanın üzerine çıktığını yazdı. Western Digital ise 2025’te kurumsal SSD’nin terabayt başına maliyetinin yakın çevrim içi HDD’nin yaklaşık 6 katı, toplam sahip olma maliyetinin yaklaşık 3,6 katı olduğunu söyledi. Bu bir HDD üreticisinin rakamıdır, ama QLC terabayt başına maliyette HDD’nin altına inmedi. İkame, HDD’nin bulunamamasından ve 245 TB’lık bir SSD’nin aynı rafa çok daha fazla kapasite sığdırmasından besleniyor. HDD arzı rahatlarsa bu talebin bir kısmı geri dönebilir.
Yapay zekâ talebinin NAND’a ulaşan kanalı çıkarım aşamasıdır. Dil modeli uzun bir metnin ara sonuçlarını KV önbelleğinde (key-value cache) tutar, bağlam uzadıkça bu önbellek HBM’e sığmaz ve daha ucuz katmanlara aktarılır. Nvidia Ocak 2026’da CES’te bu iş için BlueField-4 tabanlı Inference Context Memory Storage platformunu duyurdu. Citi 13 Ocak 2026’da Vera Rubin GPU’su başına yaklaşık 16 TB NAND varsayımıyla 2027 talebinin yaklaşık 115 milyon TB’a, yani öngörülen NAND arzının yaklaşık %9,3’üne ulaşacağını hesapladı. GPU başına 16 TB bir analist varsayımıdır, Nvidia spesifikasyonu değildir.
SanDisk ile SK hynix 6 Ağustos 2025’te High Bandwidth Flash’ı (HBF, yüksek bant genişlikli flash) standartlaştırmak için mutabakat zaptı imzaladı. Hedef, HBM’e yakın bant genişliğini 8-16 katı kapasiteyle sunmak, TrendForce’a göre numuneler 2026 ikinci yarısına hedefleniyor. HBF bir SSD değil, yongaları TSV (silikon içi geçiş) bağlantılarıyla istiflenip hızlandırıcıya yaklaşan bir flash yapısıdır ve ileri paketleme alanına girer.
KV önbelleği NAND için bir risk de taşır. Google’ın KV belleğini yaklaşık 6 kat küçülttüğü belirtilen TurboQuant yöntemi Mart 2026’da bellek ve depolama hisselerinde satışa yol açtı. Bernstein, NAND talebine etkisini ihmal edilebilir buldu. Karşı görüşe göre NAND, KV önbelleğinin aktarıldığı ana katman olduğu için sıkıştırma uzun vadede NAND talebini aşındırabilir.
NAND tarihsel olarak spot piyasada ve çeyreklik sözleşmelerle satıldı, 2026’da bu yapı değişmeye başladı. Digitimes’ın 10 Kasım 2025 tarihli haberine göre Phison CEO’su Pua Khein-Seng, 1 Tb’lık TLC NAND fiyatının Temmuz 2025’teki 4,80 dolardan Kasım 2025’te 10,70 dolara çıktığını, üreticilerden en az birinin kapasite için üç yıllık ön ödeme istediğini ve müşterilerinin sipariş karşılanma oranının %30’un altına düştüğünü söyledi.
Micron 24 Haziran 2026’da 16 adet Stratejik Müşteri Anlaşması (SCA) imzaladığını açıkladı. Anlaşmalar genellikle 2026-2030 takvim yıllarını kapsıyor, otomotivde süre genellikle 3 yıl. Kapsam DRAM hacminin yaklaşık %20’si ve NAND hacminin kabaca üçte biri, Micron CEO’su Sanjay Mehrotra soru-cevap bölümünde NAND için "yaklaşık %30" dedi. Yapı "al ya da öde" (take-or-pay) esaslıdır, müşteri bağlayıcı bir hacmi alma ya da bedelini ödeme taahhüdü verir ve süre boyunca bir taban fiyat vardır. En büyük sözleşmelerde mevcut ürünler için tavan fiyat 2026 ikinci takvim çeyreğinin piyasa fiyatına sabitlenmiş, bazı sözleşmeler sabit fiyatlı, bazılarında bant yok. Şirkete göre planlanan bütün anlaşmalar imzalandığında sabit fiyatlı ya da tavanı ikinci çeyrek düzeyinde olan sözleşmeler Micron gelirinin yaklaşık %40’ına denk gelecek.
Tavanın en büyük sözleşmelerde 2026 ikinci çeyrek fiyatlarında kilitlenmesi, anlaşmaların kapsadığı NAND hacminin önemli bir kısmında yukarı yönlü potansiyeli sınırlar, taban ise aşağı yönlü riski azaltır. Böylece NAND gelirinin bir kısmı spot fiyata değil döngü boyunca geçerli bir banda bağlanır. Dragonomi’nin "Micron, uzun vadeli anlaşmalarla yapısal dönüşüm" yazısı tartışmanın analist tarafını anlatıyor.
Micron’a göre DRAM ve NAND toplamında 16 anlaşmadaki müşteri finansal taahhütleri yaklaşık 22 milyar dolar, bunun yaklaşık 18 milyar doları nakit depozito, yaklaşık 4 milyar doları akreditif. 14 anlaşmanın kalan süreleri boyunca toplam asgari geliri yaklaşık 100 milyar dolar. Oysa Micron finans direktörü Mark Murphy’ye göre 28 Mayıs 2026 çeyrek sonunda kalan performans yükümlülüğü (RPO, remaining performance obligations, sözleşmeyle bağlanmış ama henüz gelire dönüşmemiş tutar) 5 milyar doları biraz aşıyordu. 100 milyar dolar, çeyrek sonrasında imzalanan anlaşmalar dahil edildiğinde çıkan rakamdır. Şirketin 26 Şubat 2026’da biten çeyreğe ait 10-Q formu ise bir yıldan uzun performans yükümlülüklerinin "önemli olmadığını" söylüyordu. Yani 5 milyardan 100 milyar dolara sıçrama, neredeyse tamamen imza zamanlamasından geliyor.
RPO, asgari taahhüt hacminin taban fiyatla çarpılmasıyla kurulur. Yönetime göre gerçek gelir bu rakamı "rahatlıkla aşacak". 100 milyar dolar bir tahmin değil, sözleşmeyle güvenceye alınmış bir taban rakamıdır.
Depozitoların mekaniği de önemlidir. Micron mali üçüncü çeyrekte yaklaşık 0,4 milyar dolar depozito aldı, dördüncü çeyrekte yaklaşık 10 milyar dolar daha bekliyor. Yönetime göre bu tutar "ön ödeme değil", nakit serbestçe kullanılabiliyor, ama anlaşmaların ikinci yarısına ağırlık veren bir takvimle müşteriye geri ödenecek. Depozitolar finansmanla ilgili nakit akışlarında gösterildiği için serbest nakit akışını şişirmez. Ama geri ödeme yükümlülüğü de serbest nakit akışında görünmez, bu nedenle Micron’un nakit bakiyesindeki artışın bir kısmı müşteriye borçlu olunan paradır. Akreditifler ise bankanın verdiği koşullu araçlardır ve bilançoda kalem olarak yer almaz. Şubat 2026 çeyreğine ait 10-Q’ya göre müşterilere ödenecek tahmini bedeller (fiyat koruması ve indirim karşılıkları) 28 Ağustos 2025’teki 1,19 milyar dolardan 2,55 milyar dolara çıkmıştı.
Şirketin 30 Nisan 2026 tarihli açıklamasına göre "Yeni İş Modeli" (New Business Model, NBM) adını verdiği anlaşmalardan üçü 3 Nisan’da biten mali çeyrek sonunda, ikisi de 4-30 Nisan 2026 arasında imzalandı. Fiyatlama sabit ve değişken parçaları taban ve tavanla birleştiriyor. Yönetim, ön ödeme garantilerinin kazancı "daha az döngüsel" yapacağını savunuyor. SanDisk’in sözleşme yükümlülükleri (müşteri ön ödemeleri) 3 Nisan 2026’da 323 milyon dolar kısa vadeli ve 188 milyon dolar uzun vadeli oldu. 27 Haziran 2025’te bu kalem yalnızca 25 milyon dolar kısa vadeliydi.
SanDisk 3 Nisan 2026’da biten çeyrekte 5,95 milyar dolar gelire karşın yalnızca 45 milyon dolarlık maddi duran varlık alımı bildirdi, dokuz aylık toplam 134 milyon dolardı. Nedeni, SanDisk’in üretim kapasitesinin Kioxia ile ortak girişim fabrikalarında, yani Flash Ventures yapısında bulunmasıdır. Kapasite harcaması SanDisk’in kendi sermaye harcaması satırında değil, ortak girişime verilen kredilerde, ön ödemelerde ve kira garantilerinde görünür. Aynı çeyrekte SanDisk’in wafer alımı ve kredi olarak Flash Ventures’a yaptığı net ödemeler 0,9 milyar dolar, dokuz ayda 2,7 milyar dolardı. Sermaye harcaması/gelir kıyaslaması bu yüzden SanDisk için yanıltıcıdır.
Sözleşme dili iki ortağın ekonomisini belirler. SanDisk’in 2025 tarihli S-1/A kayıt belgesine göre wafer’lar iki ortağa "maliyet artı küçük bir kâr payı" ile satılır. SanDisk çıktının genellikle %50’sini alır, kendi payının değişken maliyetini bağlayıcı ve iptal edilemez üç aylık kayan bir tahminle öder, sabit maliyetlerin yarısını ise aldığı hacimden bağımsız olarak üstlenir. Her ortaklık biriminin %49,9’una sahiptir ve ortak girişimin faaliyet nakdi yetmezse sermaye harcamasının %49,9-50,0’ını fonlar. SanDisk’in 10-Q’su kâr payı yüzdesini vermez, fiyatın wafer’ın "gelecekteki üretim maliyetine göre" belirlendiğini söyler.
Bu yapının döngüye etkisi asimetriktir. Talep çöktüğünde SanDisk sabit maliyetin yarısını ödemeye devam eder, wafer başına maliyet yükselir ve kapasite kullanımının düşürülmesine bağlı giderler doğar. Bu gider dokuz ayda 11 milyon dolar, bir önceki yılın aynı döneminde 24 milyon dolardı. Kıtlıkta ise maliyet artı fiyatlama nedeniyle ortak girişim olağanüstü kâr elde etmez. Yükselişin tamamı iki ortağın ürün marjlarına akar.
Bilanço riski de sayılabilir. SanDisk, Flash Ventures kiralarının yarısını garanti eder. Bu garantiler 2 Ocak 2026’daki 1.076 milyon dolardan (yaklaşık 169 milyar yen) 3 Nisan 2026’da 993 milyon dolara (yaklaşık 158 milyar yen) indi. Garanti takvimi 2026’da 107, 2027’de 371, 2028’de 239, 2029’da 119, 2030’da 90 ve 2031’de 67 milyon dolardır, yük 2027’de zirve yapar. Garantiler yen cinsinden olduğu için dolar tutarı yalnızca geri ödemelerle değil dolar/yen kuruyla da değişir. SanDisk’in Flash Ventures’a karşı tahmin edilebilir azami zarar riski 3 Nisan 2026’da 2.967 milyon dolardı. Bunun 483 milyon doları alacak senetleri, 201 milyon doları özkaynak yatırımı, 993 milyon doları kira garantileri, 1.290 milyon doları stok ve ön ödemelerdir.
2023’te Western Digital ile Kioxia arasındaki birleşme görüşmeleri çöktükten sonra ortak girişimin bitiş tarihi, düşük olasılıklı ama yüksek etkili bir risk (kuyruk riski) olarak kaldı. İki şirket 29 Ocak 2026’da Yokkaichi ortak girişiminin süresini 31 Aralık 2029’dan 31 Aralık 2034’e uzattı ve Kitakami’yi aynı tarihe hizaladı. Karşılığında SanDisk, Kioxia’ya 2026-2029 arasında taksitlerle 1,165 milyar dolar ödeyecek.