Çin’de ucuz işgücü devri biterken; Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelerin yüzü Çin’de yıldan yıla artan işçi ücretleriyle gülüyor.

*** Çin’de işçi ücretleri son iki yılda ortalama yüzde 20 artış gösterdi. İmalat sektöründeki asgari ücretler ise her yıl yüzde 20’ye yakın artıyor.

*** Çin’in ihracatının üçte birini yapan imalat üssü Guangdong’da ücretler son 5 yılda ikiye katlandı ve gelecek 5 yılda bir kez daha katlanması bekleniyor.

*** Küresel kriz dış pazarları felce uğratınca, Pekin yönetimi ihracata dayalı ekonominin sürdürülebilir olmadığı gerçeğiyle yüzleşti. Sonuç olarak, “büyüme modelinin değiştirilmesi” söylemi, Komünist Parti yöneticilerinin konuşmalarının vazgeçilmezi haline geldi.

*** Çin’de politikacı ve ekonomistler, ülkenin geleceğinin yalnızca “iç tüketimle” kurtulacağı görüşünde mutabık. Bunun yolu da işçi ücretlerinin artırılmasından geçiyor.

*** UBS tarafından ABD ve Avrupa Birliği ithalat verileri baz alınarak hazırlanan bir rapora göre, Çin’in imalat ürünlerindeki payı yüzde 50’nin üstünden gerileyerek, 48 seviyelerine indi. Bangladeş ve Vietnam’ın bu alandaki payları ise sırasıyla yüzde 19 ve 16’ya çıktı.

*** UBS’e göre, rakamlar emek yoğun hafif imalat sanayisinde bir “dönüm noktasına” işaret ediyor: İmalat Güney Asya’ya kayıyor.

*** Söz konusu kayış, Çinli politikacılar tarafından “teşvik” ediliyor. Örneğin, krizden sonra güneyin imalat merkezini yöneten Guangdong parti sekreteri Wang Yang, üretim zincirinin alt kademesindeki imalatçılara savaş açmış, 2008 yılında 20 milyona yakın işçiyi memleketlerine yollamıştı.

*** Wang Yang, Çin ekonomisinde geleneksel model konumundaki Guangdong’un büyüme hedeflerini de oldukça aşağı çekti. Çin’in son 30 yılında en hızlı büyüyen eyaleti olan Guangdong’un, 2015’e kadar her yıl ortalama yüzde 8 büyümesi öngörülüyor. Geçmişle kıyaslandığında oldukça küçük görünen rakam, sembolik olarak büyük önem taşıyor.

*** Çin, emek-yoğun alanlarda üstünlüğünü kaybederken (ya da bırakırken), teknoloji yoğun sektörlere geçişi amaçlıyor. Huawei ve ZTE gibi bölge şirketleri bu açıdan sembol özelliği taşıyor.

*** Dünyanın en büyük tedarik şirketi Li & Fung’a ait mali veriler, imalatta Güney Asya’nın öneminin arttığını gösteriyor. Walmart gibi devlere tişörtten ayakkabıya, güzellik ürünlerinden ev aletlerine kadar sayısız ürün sağlayan Li & Fung’un 16 milyar dolarlık tedarik sepetinde Bangladeş’in payı bu yıl yüzde 50’den fazla arttı.

*** Li & Fung tablolarına göre, Türkiye ve Endonezya’nın payları da beşte bir oranında genişledi.

*** Pamuk fiyatlarının geçen yıl ikiye katlanması, tekstil ve hazır giyimde imalat haritasının değişme yol açan başlıca etkenler arasında yer alıyor.

*** Bu gelişmelerin emek-yoğun, düşük imalat kademelerinde yaşandığının altını çizmek gerekiyor. Altyapı, ölçek etkisi ve uzmanlaşmış işgücü gibi çok sayıda faktör Çin’in imalattaki göreceli üstünlüğünü koruyor.

*** Çin imalat coğrafyasında yaşanan konsolidasyon, üretim zincirinin üstlerine tırmanış, katma değer marjındaki genişleme gibi etkenler, tekstil ve hazır giyim ihracatında rekor getirdi. Ocak-Temmuz döneminde beşte bir genişleyen ihracat, 26 milyar dolara çıktı. Dolayısıyla, çevre ülkelerin kazançlarının Çin’in aleyhine işlemediğinin vurgulanması gerekiyor. Bu açıdan, çevre ülkelerin kazançları, esasen Çin’in katma değer zincirinin tabanında bıraktığı boşluktan kaynaklanıyor.

*** Çin’in alt düzey imalat sektöründeki ücret artışları, işçi haklarındaki ilerlemeler, yüksek enerji tüketimi ve düşük katma değer gibi pek çok etken, Bangladeş tarafından bakıldığında ülke için büyük fırsatlar getiriyor.

*** Çin’de tek çocuk politikası dolayısıyla nüfus yaşlanma eğilimine girdi. Bangladeş ise bölgede en genç ve en düşük maliyetli işgücü havuzuna sahip ülke konumunda bulunuyor.

*** Bangladeş ekonomisinin geçen yıl kaydettiği yüzde 6.7’lik büyümede yüzde 50 artışla 10 milyar dolara yaklaşan tekstil ve konfeksiyonun önemli payı var.

*** Son olarak, Bangladeş-Çin imalat denkleminin sıfır toplamlı olmadığı özellikle vurgulanmalı. Dün açıklanan verilere göre, Çin geçen ay 152.5 milyar dolarlık ithalat yaparak, tarihinin en yüksek dışalımını gerçekleştirdi. İthalat, yıllık bazda yüzde 30’a yakın artış gösterdi. Bu açıdan bakıldığında, dünyada üretimin yanı sıra, tüketimin ağırlık merkezinin de Asya’ya doğru hızla kayıyor.

 © dragonomi.com